XII FPHIT

W dniach 12-14 kwietnia 2024 odbyła się XII edycja Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej “Harcogranie”. W piątek część uczestników już od godziny 17:00 skorzystała z opcji przednoclegu na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Starachowicach. Wieczorem w Sali “Olimpia” w Urzędzie Miejskim w Starachowicach miały miejsce próby mikrofonowe dla chętnych zespołów, przygotowujące przed występem konkursowym. O 21 na miejscu noclegu odbyło się wspólne Wieczorne Śpiewogranie.
W sobotę od godziny 8:00 ruszyła rejestracja dla uczestników, aby zespoły mogły odebrać przygotowane dla nich pakiety, a już o 9:00 oficjalnie rozpoczęliśmy przeglądy konkursowe. W tym roku w “Harcograniu” wzięły udział aż 54 podmioty muzyczne występujące w 5 kategoriach.

Na tegorocznej edycji festiwalu nad uczestnikami czuwało jury w składzie:

• hm. Arkadiusz Szostak – od lat w jury „Harcogrania”. Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP. Dyrektor Artystyczny MHFKMS „Wiatraczek” w Kielcach. Wokalista i gitarzysta zespołu „Sprzedawcy dymu”.
  • HO Hanna Czajkowska – wieloletnia uczestniczka „Harcogrania”, zdobywczyni Grand Prix naszego festiwalu. Zwyciężczyni wielu festiwali, m.in. OSPPT YAPA.
  • Michał Łangowski – lider, autor piosenek, tekstów, wokalista, gitarzysta zespołu poezji śpiewanej Cisza jak ta. Posiada bogatą muzyczną historię – wydał 3 solowe płyty, od niemal 20 lat w trasie koncertowej zarówno z zespołem, solo, jak i wielu różnych projektach.

Sobotnie występy uczestników trwały do godziny 19. Festiwal poprowadził nasz niezastąpiony i najlepszy konferansjer – hm. Jacek Ołowiak! A już o 20:30 w Szkole Podstawowej nr 9 odbył się Koncert Wieczorny, podczas którego wystąpili dla nas Hanna Czajkowska oraz Michał Łangowski!
Ostatniego dnia festiwalu odbył się Koncert Galowy, na którym wystąpili wybrani przez organizatorów wykonawcy, a po koncercie nadszedł wyczekiwany moment – został ogłoszony werdykt jury oraz nastąpiło wręczenie nagród.

A oto wyniki XII FPHiT “Harcogranie”:

KATEGORIA DO LAT 9
I miejsce: HKP The Tonacja Kids
II miejsce: 16 Gromada Zuchowa „Tropiciele Tajemnic”
III miejsce: „Leśne Skrzaty”

Wyróżnienie: „Płomyczki”, 05 Gromada Zuchowa „Polarne niedźwiadki”, „Cicho sza…”

KATEGORIA DO LAT 14
I miejsce: HKP The Tonacja Junior
II miejsce: „Jami 21”
III miejsce: „Muzyczne Alfy”

Wyróżnienie: „Byłominęło” oraz „EjczDżiEm”

KATEGORIA DO LAT 21

I miejsce: „Melodyjki”
II miejsce: HKP The Tonacja Teen
III miejsce: „Imponderabilia” 111 Artystyczna Drużyna Harcerska

Wyróżnienie: „Musicum Caelum”

KATEGORIA SOLIŚCI
I miejsce: Aleksandra Pająk
II miejsce: Julia Pietras
III miejsce: Marta Wiśniewska

Wyróżnienie: Antonina Matusz oraz Daria Urbańska

KATEGORIA OPEN
I miejsce: „Wszystko Ma Swój Czas”
II miejsce: „na szybko”
III miejsce: „BIESZCZADNICY”

Wyróżnienie: „Zachód” oraz HKP The Tonacja Baby

GRAND PRIX FESTIWALU: Harcerski Zespół Wokalny „Happy”

Nagroda Komendanta Festiwalu:
HZMW Skylark

Nagroda za piosenkę autorską:
„Wszystko Ma Swój Czas”

Nagroda Publiczności:
„na szybko”

Nominacja do OTPPS „BAZUNA”:
„Zachód”

Nominacja do OSPPT „YAPA”:
„na szybko”

Kontynuując zapoczątkowaną na jubileuszowej edycji tradycję Komendant Festiwalu wręczył wybranym osobom „Certyfikat dla przyjaciół Harcogrania” oraz odznakę złotej kostki.

Złotą Kostkę Festiwalu otrzymali:

• pwd. Adrian Tomanek
  • phm. Karolina Bilska
  • hm. Dorota Chyczewska
  • Maciej Rokita
  • Anastazja Stankiewicz
  • Łukasz Niewczas
  • Marcin Gęborek
  • Janusz Kiełbasa
  • Agnieszka Tworzewska
  • Arkadiusz Religa
  • Tomasz Smurzyński

Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica wyraża ogromne podziękowania dla wszystkich, bez których tegoroczna edycja festiwalu nie miałaby tak świetnej i należytej oprawy:

Współorganizatorami tegorocznej edycji są: Park Kultury oraz Urząd Miejski w Starachowicach

Patronat Honorowy:

• Komendant Chorągwi Kieleckiej hm. Arkadiusz Szostak
  • Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk
  • Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek

Patronat Medialny:

• DK-ART
  • Harcerskie Kroniki Filmowe
  • Maestroucho.pl

Dziękujemy za wsparcie wszystkim darczyńcom i sponsorom festiwalu:

• Gmina Starachowice
  • Powiat Starachowicki
  • Szkoła Podstawowa nr 9 w Starachowicach
  • Chorągiew Kielecka ZHP
  • Podano do stołu – imprezy okolicznościowe
  • Powszechna Wyższa Szkoła Humanistyczna „Pomerania” oddział zamiejscowy w Starachowicach
  • Klub Cue Ball
  • STARPOL II Starachowice
  • DREWBUD Starachowice
  • Idalka Oleszna
  • Empire Pracownia Reklamowa
  • PracowniaPencil
  • Badger – media & graphics
  • Centralna Składnica Harcerska 4żywioły
  • Harcerski Ośrodek Obozowy „Lubianka”
  • Stowarzyszenie Jakość Energia Starachowice

Najszczersze podziękowania należą się również całej komendzie festiwalu:

• komendantowi festiwalu hm. Mateuszowi Ślaskiemu,
  • koordynatorowi festiwalu phm. Weronice Gross,
  • obsłudze biura, promocji, kwatermistrzowi, drużynie sztabowej, akustykom i oświetleniowcom!

Nasz festiwal z edycji na edycję coraz bardziej się powiększa. A co za tym idzie? Jeszcze więcej uczestników, piosenek, wspólnego grania, śpiewania, nowych przyjaźni oraz zabawy. Dziękujemy wszystkim za obecność i do zobaczenia za rok na XIII Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”!