V FPHiT

W ten weekend, 1-2 kwietnia 2017 roku odbyła się V jubileuszowa edycja Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie” w sali widowiskowej w Starachowickim Centrum Kultury, zorganizowana przez Hufiec ZHP Starachowice.
W piątek 31 marca była możliwość wzięcia udziału w przednoclegu, na którym był czas na generalne próby i integrację. W sobotę biuro „Harcogrania” zaczęło przyjmować zgłoszenia od godziny 9:00. W tym roku zagościły u nas aż 42 zespoły, występując w trzech kategoriach wiekowych.

W składzie jury festiwalu zasiadali:

  • hm. Arkadiusz Szostak – zastępca komendanta Chorągwi Kieleckiej ds. programu i pracy z kadrą, kierownik artystyczny Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy kominku”. Wokalista i gitarzysta w zespole „Sprzedawcy dymu”.
  • Tomasz Kordeusz – polski autor tekstów i wykonawca autorskich ballad, także kompozytor piosenek dla potrzeb radia, telewizji, reklamy, itp. Były dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury oraz Anioł Stróż naszego festiwalu.
  • hm. Lidia Pokuszyńska – wieloletnia drużynowa 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej im. K.K Baczyńskiego, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Przewodnicząca Komisji Stopni Instruktorskich przy Hufcu ZHP Starachowice.
  • hm. Jarosław Piotrowicz – były komendant Hufca ZHP Starachowice, instruktor harcerskich zespołów wokalnych. Obecnie pracuje jako instruktor-terapeuta w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Starachowicach, prowadząc zajęcia muzyczne i komputerowe z osobami niepełnosprawnymi.

Festiwal przebojowo poprowadziła sam. Julia Zawal. Przesłuchania konkursowe, trwały od godziny 10:30 do 17:00 z krótkimi przerwami i obiadem. Następnie o godzinie 20:00 rozpoczął się koncert wspaniałego „Starego Dobrego Małżeństwa” .

Następnego dnia o godzinie 10:00 rozpoczęła się Gala Festiwalu, na której wystąpiło 19 wybranych przez jury zespołów. Następnie mieliśmy okazję bawić się na koncercie Roberta Kasprzyckiego, a zaraz po nim zostały ogłoszone wyniki.

Wyniki V edycji FPHiT „Harcogranie” są następujące:

Kategoria do lat 14:
I miejsce
– Gromada Zuchowa “Zuszki Duszki” z Nowej Dęby
II miejsce– Ania Orczyk 100 ODH „Wataha” ze Starachowic
III miejsce– Zespół „Happy” ze 104 ADH z Mirca
Wyróżnienie:
Wiktoria Pocheć 11 DH “Czarne Wilki” ze Starachowic

Kategoria do lat 21:
I miejsce
– 104 ADH z Mirca
II miejsce – Zespół „Nie ogarniesz” Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski
III miejsce – Julia Dulęba – 115 DH „Pomarańczarnia”
Wyróżnienie:
– 101 DSH “Lupus” ze Starachowic

Kategoria OPEN:
I miejsce
– Karolina Rakowska ze Starachowic
II miejsce– Zespół “Manufaktura” z Annopola
III miejsce– Ania Polańska, Agnieszka Waszak i Karolina Dyk z Kielc
Wyróżnienie:
– Zespół “Prawie Wszystko” ze Starachowic

Nagroda specjalna za piosenkę autorską
111 Artystyczna Drużyna Harcerska za wykonanie autorskiej piosenki: Autobusy

W tym roku nagroda publiczności powędrowała do: Zespół “Wilczyce”

Wyróżnienia specjalne od hm. Lidii Pokuszyńskiej: 
-Julia Zawal
-Anna Chrut
-15 GDH im. ,,Jędrusiów”

Organizatorzy ślą gorące podziękowania dla wszystkich tych, bez których jubileusz nie miałby tak hucznej i właściwej (oprawy), a mianowicie:

Sponsorzy Festiwalu:
Firmy Info-Projekt IT, SERV4B, Habys, Bistro „Manhattan”, Klikom.net, Ludzie gór, Net-car, Muszynianka, Solix, Fulljob, Starpol.
Współorganizator Festiwalu: Starachowickie Centrum Kultury

Patronat honorowy nad V edycją Festiwalu objęli: Komendant Kieleckiej Chorągwi ZHP hm. Tomasz Rejmer, Starosta Starachowicki – Pani Danuta Krępa oraz Prezydent Miasta Starachowice – Pan Marek Materek.

Patronat medialny: Firma DK.art, Harcerskie Kroniki Filmowe Hufca ZHP Starachowice.

Patronat muzyczny: Robert Kasprzycki

Dziękujemy również całej komendzie festiwalu: komendantowi hm. Mateuszowi Ślaskiemu, koordynatorowi festiwalu phm. Jackowi Ołowiakowi, obsłudze biura festiwalowego, drużynie sztabowej, obsłudze SCK /akustykom i oświetleniowcom/, obsłudze medialnej HKF i hm. Dariuszowi Kanclerzowi, Harcerskiej Grupie Ratowniczej Starachowice oraz Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego.

Festiwal jest współfinansowany z środków Starostwa Powiatowego i Gminy Starachowice.

Nasz festiwal stał się niesamowitą i niepowtarzalną imprezą, a z roku na rok przybywa nas coraz więcej i więcej. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i widzimy się już za rok na VI edycji Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”!

Zapraszamy do galerii zdjęć.
foto:
Sylwia Kwiecień
Weronika Gozdur
pwd. Jan Pastuszka
Krzysztof Pryciak